kostkarubika.org - Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu

Kostka Rubika - kurs metody Fridrich

Witam serdecznie w rozszerzonym kursie układania kostki Rubika poświęconym systemowi „Fridrich”. Kurs ten został napisany z myślą o osobach, które chcą spróbować swoich sił w układaniu kostki Rubika na znacznie wyższym poziomie z zastosowaniem najpopularniejszego systemu świata. Wierzę, iż treści tego kursu przydadzą się również tym, którzy rozpoczęli już swoją przygodę z tym systemem. W licznych filmach instruktażowych oraz obszernych opracowaniach tekstowych każdy speedcuber znajdzie coś dla siebie. Z tego miejsca życzę wszystkim szybkich postępów, ale przede wszystkim dobrej zabawy.

W opracowaniu tym znajdziecie:

  • nagrania wszystkich przypadków, jakie spotkacie podczas nauki tego systemu;
  • tabele algorytmów etapu F2L, OLL i PLL przygotowane do druku (wersje do druku wkrótce);
  • wskazówki treningowe, dotyczącego każdego elementu;
  • bogate treści, dotyczące różnych zagadnień, dotyczących kostki Rubika.

System „Fridrich” został stworzony przez czeską inżynier Jessicę Fridrich, która w 1982r. zwyciężyła mistrzostwa Czechosłowacji, korzystając z wymyślonych przez siebie algorytmów. System w kolejnych latach cieszył się coraz większą popularnością, lecz jego rozpowszechnianie było utrudnione z racji praktycznie nieistniejącego jeszcze Internetu. Dopiero w latach 90. system trafił do rąk układaczy z całego świata i stał się najefektywniejszym systemem układania kostki Rubika. Na II mistrzostwach Świata w Toronto w 2003 roku, pierwszych mistrzostwach, rozpoczynających nową erę speedcubingu, zdecydowana większość zawodników posługiwała się już tym właśnie systemem. Warto zaznaczyć, że pani Jessica Fridrich zajęła tam 2 miejsce, ustępując miejsca jedynie, rewelacyjnemu na tamten czas, wielkiemu speedcuberowi, jakim jest Dan Knights. Dan zwyciężył tamte zawody ze średnią w finale 20.00, ustanawiając tym samym rekord świata w tej kategorii. Dziś wynik ten dałby mu 1234. pozycję… (stan na 27.01.09).

System przez ostatnie 7 lat przeszedł wielkie przeobrażenia. Co prawda „szkielet” ułożenia założony przez Jessicę Fridrich pozostał ten sam, ale zawodnicy z całego świata stworzyli setki nowych algorytmów do każdej sytuacji, optymalizując całą technikę. Na dzień dzisiejszy (27.01.2010) rekord świata w kategorii „średnia z 5 ułożeń” ustanowiony przez Tomasza (Żabę) Żołnowskiego wynosi 10.07, co oznacza, że Tomek praktycznie skrócił czas układania o połowę. Co przyniosą kolejne lata? Zobaczymy. Mam nadzieję, że w tym roku na arenie polskiego speedcubingu pojawią się nowe twarze - zawodnicy, którzy swoimi wynikami zbliżą się do czołówki światowej.

System polega na ułożeniu kostki Rubika w 4 charakterystycznych etapach:

  1. Ułożenie krzyża (ang. Cross);
  2. Ułożenie dwóch pierwszych warstw (ang. F2L - First Two Layers);
  3. Orientacja ostatniej warstwy (ang. OLL - Orientation of Last Layer);
  4. Permutacja ostatniej warstwy (ang. PLL - Permutation of Last Layer).

Każdy z tych etapów charakteryzuje się określoną liczbą algorytmów podstawowych niezbędnych do opanowania.

KrokIlość algorytmówŚrednia ilość ruchówSredni czas według założeń Jessici FridrichŚredni czas współcześnie
w roku 2010
Krzyż-722
F2L414x74x24 x 1.5
OLL57932.5
PLL211242.5
RAZEM119561713

W każdym z działów tego kursu postaram się wytłumaczyć wszelkie zagadnienia związane z układaniem kostki Rubika, jak również zaproponuję cykl treningowy, umożliwiający osiągnięcie bardzo dobrych wyników. Zaprezentuję wszystkie algorytmy, które stosuję, jak również postaram się przekazać Wam swoją wiedzę na temat eksploatacji sprzętu, konserwacji, oraz wszystkiego, co jest związane z szybkim układaniem klasycznej kostki Rubika 3x3x3. Zapraszam dalej!

Wykonanie: CL Studio | Projekt graficzny: Marcin Nowakowski | Copyright © by Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu | Acc. with W3C