| Załóż konto

Więcej z kategorii

5 czerwca 2017 r.

Tak to się zaczęło...

Tak to się zaczęło...

Dzisiejsza kartka z kalendarza jest bardzo wyjątkowa. Dokładnie 35 lat temu, podczas pierwszych Mistrzostw Świata, które odbyły się w Budapeszciepadł pierwszy rekord świata w singlu 3x3x3. 

Funkcję delegata (chociaż wówczas nie istniała jeszcze instytucja WCA) i zarazem sędziego turnieju pełnił konstruktor kostki Rubika - Ernő Rubik, a w rywalizacji wzięło udział 19 zawodników z różnych krajów Europy, Azji i obu Ameryk. Pojawił się tam również polski reprezentant - Piotr Sebeński.

Każdy z zawodników miał trzy próby, z których wybierano najlepszą. Najlepszy rezultat - 22.95 s. - uzyskał amerykański zawodnik, szesnastoletni wówczas uczeń szkoły średniej z Los Angeles, Minh Thai, który pierwszego oficjalnego WR-a wykręcił w drugiej próbie. 

Niedługo po zwycięstwie Minh wydał poradnik dotyczący układania kostki „The Winning Solution" (co ciekawe Ortega Corners-First Solution Method bazowała właśnie na metodzie układania Minh Thaia) ale turniej w Budapeszcie pozostał jedynym oficjalnym startem tego zawodnika. Dziś, z wynikiem 22.95 s. zajmowałby w światowym rankingu... 31182 miejsce :) 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach związanych z administracją strony www.kostkarubika.org zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002 r. Nr 101 poz. 926, z późn. zm.). Dane nie będą udostępniane innym podmiotom.
Chcę być informowany o wydarzeniach organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu.